ZATRUDNIMY STOLARZA

RENOWATORA Tel. 506671036

NASZE REALIZACJE

ONI NAS WYBRALI

 Lita deska podłogowa dębowa na ogrzewanie podłogowe.

Jakie drewno na ogrzewanie podłogowe ???

 Im drewno jest gęstsze - twardsze, tym lepiej nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Jednak gęste drewno jest materiałem trudnym, nie lubi zmian klimatycznych (wyjątkami są np. merbau, doussie z europejskich dąb ). Wraz z każdą zmianą wilgotności mocno napręża się grab, buk lub akacja, które mimo, że są twarde, są też bardzo kurczliwe, z tego też powodu nie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Najtwardszym drewnem europejskim jest dąb.

Deska podłogowa dębowa lita o grubości 16 mm ma taki sam opór cieplny jak deska dwuwarstwowa o grubości 14 mm,

 Deska podłogowa lita gr. 16 mm - R-opór cieplny m2K/W = 0,093

 Deska podłogowa trójwarstwowa gr. 14 mm - R-opór cieplny m2K/W = 0,103

Z badań wynika że: Deska trójwarstwowa o grubości 14 mm ma o 30% większy opór cieplny aniżeli deska dębowa lita o tej samej grubości.

W trakcie podejmowania decyzji o ułożeniu drewna na ogrzewaniu podłogowym pomijając rodzaj deski (warstwowa czy lita) należy być świadomym konieczności spełnienia wielu wymagań już na etapie przygotowania posadzki - między innymi zastosować odpowiednią grubość izolacji termicznej. Proponuje zapoznać się z materiałami Pana Tadeusza Woźniaka. Drewno na ogrzewaniu podłogowym. 

Deski podłogowe dębowe na ogrzewanym podłożu to norma na dzisiejszym rynku budowlanym Europy Zachodniej.  Można je kłaść na ogrzewanie podłogowe. Prace te wymagają jednak bardzo dużej wiedzy i doświadczenia parkieciarskiego. Bardzo często brak wiedzy na ten temat wywołuje trwogę nawet u doświadczonych parkieciarzy, którzy wstrzymują się przed układaniem drewna dębowego na podłożu ogrzewanym. Najprościej wtedy „wymigać się” z montażu  takiego drewna na takim podłożu i zaproponować inne rozwiązania. Z naszego wieloletniego doświadczenia wiadomo, że deska dębowa spełnia wszelkie wymagania aby ją instalować na ogrzewaniu podłogowym.   Deska dębowa na ogrzewaniu podłogowym na pewno sprawdzi się w budynkach z bardzo dobrą  izolacją, z małym zapotrzebowaniem na ciepło. Skuteczna izolacja powoduje, że instalacja grzewcza nie musi podawać wysokiej temperatury. Litą deskę podłogową dębową można z całą pewnością stosować w nowych domach budowanych zgodnie  z  przepisami o wysokiej  izolacyjności.

Na ogrzewaniu podłogowym stosujemy deskę fazowaną.

Deska może być fazowana z 4 lub z 2 stron (tylko wzdłuż deski). Musimy mieć świadomość, że deska fazowana 2 stronnie na styku desek na długości ma ostre krawędzie, co może być przyczyną powstawanie na tych bokach minimalnych szczelin lub delikatnie wyczuwalnych  uskoków, co może uwidocznić się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Deski fazowane cztero-stronnie należą do najbardziej optymalnych. V-faza sprawia, że nie są wyczuwalne delikatne różnice na grubości, a powstałe w sezonie grzewczym szczelinki nie są widoczne. Fazowana deska sprawia wrażenie bardzo naturalnej podłogi drewnianej . Bardzo istotnym  elementem  tego rodzaju obróbki jest możliwość wykończenia deski u producenta i montaż gotowych desek podłogowych. Z punktu widzenia inwestora najistotniejsze jest to, że załamania desek wykonujemy pod takim kątem, że w powstałym rowku nie zbiera się brud i kurz.  Ponieważ jest to podłoga z drewna litego - twardego (deski z v-fazą) dopuszcza się minimalne różnice w wysokości desek.
Najlepszym rozwiązaniem chroniącym powierzchnię parkietu na ogrzewaniu podłogowym jest system olejowy lub olejowo - woskowy.
 Przed montażem podłogi obowiązkiem Inwestora jest przeprowadzenie procesu wygrzewania posadzki i sporządzenie odpowiedniego protokółu. Bez  ważnego protokółu nie przystępujemy do instalacji desek podłogowych.

Tutaj możesz pobrać protokół

 

Gwarancja na podłogi dębowe na ogrzewaniu podłogowym.

Jesteśmy gwarantem tego że montowana przez naszą firmę lita deska podłogowa dębowa może mieć zastosowanie na ogrzewaniu podłogowym.

Obligatoryjne jest jednak spełnienie następujących warunków:

  1.  Podłoże musi spełniać wszystkie aktualnie obowiązujące normy dotyczące posadzek dla podłóg drewnianych.
  2. Zalecamy stosowanie desek fazowanych celem optycznego zminimalizowania powstających minimalnych szczelin między deskami.
  3. Maksymalna temperatura powierzchni przez cały okres użytkowania nie może przekroczyć 26° C. W celu sprawdzenia właściwego użytkowania podłogi wbudowujemy pod deskę podłogową plomby monitorujące historie temperatury.
  4. Podczas montażu deski i w trakcie jej eksploatacji należy utrzymywać właściwe warunki klimatyczne pomieszczenia a w szczególności  należy zadbać o optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Niestety pod wpływem zmian wilgotności drewno zmienia swoje wymiary.  Dla podłóg drewnianych zalecamy utrzymanie  temperatury powietrza 18-21 °C i wilgotności względnej powietrza od 45% do 65%. Przekroczenie zalecanej wilgotności może spowodować pęcznienie drewna i grozić wyłódkowaniem desek. Wilgotność poniżej zalecanej może powodować kurczenie się drewna i powstawanie szczelin miedzy deskami, co nie może być powodem do roszczeń reklamacyjnych.
  5. Posadzkę drewnianą  zawsze kleimy do podkładu. Dzięki temu uzyskujemy lepsze przenikanie ciepła, redukuje skurczu i pęcznienia drewna.
  6. W celu uzyskania jak największego przenikania ciepła przez litą podłogę dębową stosujemy deskę o maksymalnej grubości  16 mm.

  7.  kliknij i zadzwoń Tel: 663050738

Kontakt telefoniczny

Twoje Imie

Kontakt telefoniczny

Wyślij wiadomość

POSADZKI MASZYNOWE - WYKONAWCA

 

ZPHU RENMEBEL   

Ul. Romka Strzałkowskiego 17  60-854 Poznań  

                                                                     kliknij i zadzwoń Tel: 663050738

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.